Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Nedeľa, 24. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 403 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    E-Xoops alebo úvod k redakčným systémom

V dnešnej dobe je web najrýchlejšie meniaca sa časť ľudskej spoločnosti. Práve v tom spočíva jeho neustále sa zvyšujúca popularita. Surferi sú vždy tí najinformovanejší. Preto každý webmaster musí dbať na to, aby bola jeho stránka pravidelne aktualizovaná o nové informácie. Kto to niekedy skúšal vie, že je to náročný a zložitý proces. Redaktor napíše článok, ktorý následne odošle webmasterovi. Ten ho musí nakopírovať do príslušného priečinku alebo databázy a aktualizovať ostatný obsah stránok. Aby sa tento, často aj niekoľkohodinový proces skrátil vznikli redakčné systémy.Čo je to?

Redakčný systém ( content managment system/CMS ) je akási predloha webu, napísaná v niektorom zo serverových jazykov (PHP, ASP, JSP atď) prepojená na databázu. Jej výhoda spočíva hlavne v tom, že obsah stránok je dynamicky generovaný. K redakčnému systému sa pripojí oprávnená osoba zadaním svojho ID a hesla. Po prihlásení má možnosť vykonať akcie povolené webmasterom, napríklad prispievanie k článkom. Stačí, keď vyplní príslušný formulár stlačí "odoslať" a... obsah webu je aktualizovaný. Redakčný systém (ďalej len RS) môže byť ušitý na mieru danému projektu alebo môže byť použitý jeden z verejných RS. Ušité RS spĺňajú presné požiadavky webmastera a všetkých prispievateľov, avšak ak ste sa rozhodli pre takéto riešenie, vedzte, že vaša peňaženka sa zúži aj o niekoľko 10 tisíc Sk a to už je suma, pri ktorej začínajú myšlienkové pochody o lacnejších riešeniach. Tramtarará, východisko sa našlo. Verejné (open source) RS. Nájdete ich na internete množstvo. Ich neoficiálny pôvodca je PHP-Nuke, z ktorého postupne vzišlo mnoho potomkov ako Post-Nuke alebo E-Xoops, ktorému sa v tomto seriáli budeme venovať.

E-Xoops ako riešenie

E-Xoops možno nájsť na domovskej stránke celého projektu - www.e-xoops.com alebo ho stiahnuť z Bansheewebu. Je komprimovaný v archíve o veľkosti približne 1.45 MB, takže sa nemusíte báť dlhého sťahovania, teda pokiaľ nemáte nejaký archaický modem. Toho sa ale dial-upisti môžete obávať ak sa rozhodnete používať ho na domácom počítači. Potrebujete si totiž stiahnuť PHP, Apache a MySQL. Odporúčam PHP-Home edition, ktorý nájdete na www.php.sk a ktorý má cca 11 MB. Predpokladajme teda, že máte všetky potrebné veci stiahnuté, nakopírované, spustený server a veľa adrenalínu v krvi.

Inštalácia

Pri postupe inštalácie budeme vychádzať z prepokladu, že inštalujete systém na miestny počítač, teda localhost. V opačnom prípade si iba nahraďte slovíčko localhost názvom Vášho serveru :-) . Na počítači/serveri si vytvorte priečinok pomenovaný napr. exoops, do ktorého rozbalený archív nakopírujete. Do vašeho prehliadača zadajte http://localhost/exoops . Mala by vás privítať stránka s logom a kadejakými informáciami. Ak sa tak nestalo, skúste zadať http://localhost/exoops/_install . Ak nepomohlo ani toto , máte zjavne smolu. Chyba je vo Vás. Skontrolujte cestu, server a ostatné veci. V prípade že všetko ide hladko, nezúfajte, je to dobré znamenie. Na kompletizáciu inštalácie stačí vyplniť niekoľko údajov. Musíte napr. zadať relatívnu a fixnú cestu ku adresáru e-xoops (u nňa prebehlo automaticky), nastaviť server, MySQL databázu. ak na serveri MySQL nemáte, môžete sa ísť kĺzať, pretože je to podmienka. Na záver sa inštalácia bude pýtať ešte kadejaké serepetinky, napríklad nadpis stránky a podobne. Jediným problémom pri použití E-Xoops môže byť jazyková bariéra, ktorú ale ľahko prekonáte, ak si stiahnete Slovenčinu pre E-Xoops z Bansheewebu. Ďalšie informácie o redakčných systémoch nájdete na www.bansheeweb.sk


Autor : Banshee, čítané 7395x, komentárov: 0
Hodnotenie :    |  Štvrtok, 5. Júna 2003

Pridať nový komentár/Komentáre
Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Login
Login:
Heslo:

Hľadať
 
v článkoch
v diskusiach
v komentároch

Top read
DEV web management system

PHP Coder

Priklady v C. 1.čast.

Php a bezpečnosť skriptov

Autorun CD

Top discuss
Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

Delphi seriál: (1.časť)

Velmi rychla grafika v Pascale

DEV web management system

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
Powered by DEV web management system