Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Streda, 20. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 416 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    Softvér pre tvorbu obrázkov pre WAP

Hovorí sa, že jeden obrázok povie to, &Preto, podobne ako HTML, aj WAP umož&svoje WML dokumenty grafikou. A ako si pripravíte váš obrázok pre WAP? Túto
otázku vám odpovieme v nasledujúcom článku.


Ak vychádzame so špecifického použitia WAP zariadení (malý displej WAP zariadenia, nízke prenosové rýchlosti), je nám jasné, že GIF alebo JPEG grafiku použiť nemôžeme. Preto WAP definuje vlastný formát pre "bezdrôtové obrázky" - Wireless Bitmap, skratkou WBMP. Obrázok vo formáte WBMP má 1-bitovú farebnú hĺbku, je teda čierno-biely. Pritom zdôrazňujem, že nejde o obrázok v odtieňoch šedej, každý pixel môže byť iba bielej alebo čiernej farby. Jeho rozlíšenie by sa malo pohybovať v rozmeroch maximálne do 100×70 pixelov. Je to preto, aby sa obrázok vošiel na displej mobilu celý a aby jeho veľkosť v bytoch bola čo najmenšia (čo je pri danej prenosovej rýchlosti viac ako dôležité). V praxi teda do WBMP môžete uložiť napr. firemné logo, malý graf a pod.

Existujú asi tri spôsoby, ktorými sa môžete dopracovať k grafickému súboru vo formáte WBMP. Tí z vás, ktorí pracujú s grafickými dátami častejšie, majú iste svoj obľúbený editovací softvér. Pre mnohých je to Adobe Photoshop alebo napr. freewarový Gimp. Naučiť tieto programy porozumieť WBMP formátu (t. j. aby ho boli schopné čítať a zapisovať) nie je veľká veda. Stačí sa trochu poobzerať na Internete a nájsť si ten správny zásuvný modul (plug-in). Pre Photoshop nájdete jeden na adrese www.rcp.co.uk/distributed/Downloads. Tento plug-in pracuje (podľa mojej skúsenosti) s aplikáciami Adobe Photoshop a Paint Shop Pro. Keďže rovnakú technológiu zásuvných modulov používajú viaceré programy (napr. Corel Photopaint), plug-in by mal byť použiteľný vo všetkých takýchto programoch. Z vlastnej skúsenosti to však nemôžem posúdiť, pretože mi Corel Photopaint po "zasunutí" tohto modulu vytrvalo mrzol.

Ďalším spôsobom, ako si vytvoriť WBMP obrázok, sú konvertory. K patrí napr. český produkt WAP Pictus. Pred konverziou do WBMP si pôvodný obrázok musíte vytvoriť v nejakom grafickom editori, alebo ho získať funkciou "get from intenet" (teda stiahnuť si ho z internetu). Softvér poskytuje viac spôsobov konverzie farebnej grafiky na čierno-bielu a dovolí vám upraviť veľkosť obrázku tak, aby sa vtesnal na displej toho-ktorého mobilného telefónu. Wap Pictus je freeware a môžete ho získať z domovskej stránky spoločnosti Check It.

Program s podobnými vlastnosťami ako WAP Pictus je aj Pic2WBMP, ktorý nájdete na stránkach spoločnosti Gingco.de.

Veľmi jednoduchým spôsobom tvorby WBMP grafiky je nakresliť si vlastný obrázok v špecializovanom editori. Jednoduchým WBMP editorom je WAP Draw, ktorý nájdete na adrese http://www.phnet.fi/public/jiikoo.

Na záver by som chcel ešte spomenúť, že takmer všetky development kity (Nokia WAP Toolkit, Ericsson WAP IDE) majú integrované aj prostredie na kreslenie a konvertovanie WAP grafiky. Ak takýto toolkit používate, určite ste to ale už zistili. V tomto článku som sa snažil pripraviť vám prehľad softvéru, ktorý môžete pri vývoji svojich WAP stránok použiť. Napriek relatívne dobrej kvalite konverzných programov, množstvo grafikov by radšej malo proces konverzie pod kontrolou. Hlavne v prípade, ak ide o farebné obrázky. Problematika konverzie grafiky je však vedou samou o sebe a podrobne sa jej budeme venovať v niektorej z budúcich častí rubriky WAP softvér.


Autor : Developer, čítané 5906x, komentárov: 0
Hodnotenie :    |  Štvrtok, 6. Februára 2003

Pridať nový komentár/Komentáre
Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Login
Login:
Heslo:

Hľadať
 
v článkoch
v diskusiach
v komentároch

Top read
DEV web management system

PHP Coder

Priklady v C. 1.čast.

Php a bezpečnosť skriptov

Autorun CD

Top discuss
Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

Delphi seriál: (1.časť)

Velmi rychla grafika v Pascale

DEV web management system

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
Powered by DEV web management system