Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Streda, 20. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 214 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    Na názoroch záleží

Na názoroch záleží, s tým určite súhlasíte. Každý z nás má iste priateľov, s ktorými občas preberá nejakú tému. Či už ide o to ako včera hralo vaše obľúbené mužstvo, alebo o to, aký DVD prehrávač kúpiť, akú životnú poistku uzavrieť, čo kúpiť na sviatky deťom a podobne. Možno máte nápady ale pred rozhodnutím chcete počuť od priateľov ich názor.


Hovoríme viac o súkromnom živote, ale čo v prípade, keď chcete, aby napredoval váš biznis? Chcete spraviť niečo inovatívne, ale neviete a ako zareagujú vaši klienti. Tu priatelia asi veľmi nepomôžu, tak sa spýtajte tých, na ktorých vám najviac záleží, vašich zákazníkov. Máte vlastnú www stránku? Jednoducho sa spýtajte vašich zákazníkov. Použite na to už dávno vymyslené - WEB ANKETU.

O čo ide?
Jedna otázka, pokiaľ možno stručná a výstižná, k nej niekoľko odpovedí a to všetko s hlasovacím tlačítkom, zabalené v grafike a umiestnené zvyčajne niekde na boku stránky. Prečítate otázku, vyberiete niektorú z odpovedí a zahlasujete. Následne sa vám zobrazí štatistika hlasovania, kde môžete vidieť koľko účastníkov hlasovalo a za ktorú odpoveď. Majiteľ takejto ankety dobre vie, čo mu napovedajú výsledky a ako ich použije.

Ako realizujem vlastnú anketu?
Serverov a služieb, ktoré vám ponúkajú možnosť vytvoriť si vlastnú anketu je v súčasnosti už veľké množstvo, stačí si len vybrať niektorý z nich. Zvyčajne sa najprv na serveri musíte zaregistrovať a vytvoriť si tak vlastný účet, pod ktorý bude spadať aj vaša anketa. Potom môžete prejsť k samotnému zadaniu vašej novej ankety, teda formulujete vašu otázku a k nej zvolené odpovede. Po uložení týchto údajov sa vám vygeneruje HTML kód, ktorý si musíte skopírovať na vlastnú www stránku. Kód následne pri každom zobrazení vašej stránky zabezpečí, že stránka si načíta a zobrazí celú anketu s otázkou a odpoveďami. Takto ju vidí každý váš návštevník a môže hlasovať. O všetko ostatné sa stará už server, služba, ktorá vám anketu poskytuje. Vy kedykoľvek vidíte buď na vašej stránke alebo špeciálnej administračnej stráne pre anketu, jej výsledky, počet zobrazení, počet hlasujúcich, atď.

Aké kritériá treba brať v úvahu pri výbere ankety?
K základným kritériám, pri výbere ankety patria najmä:

 • Možnosť alebo nemožnosť viacnásobného hlasovania z jedného PC.
  Väčšina ankiet znemožňuje pomocou rôznych techník hlasovanie do jednej a tej istej ankety z jedného počítača opakovane. Niekedy však tento ‘blok’ môže byť na škodu, najmä ak uvažujete, že voliči k vám môžu prichádzať z internetových kaviarní, školských, knižničných počítačov … a chcete opakované hlasovanie umožniť. Pokročilejšie ankety vám preto umožňujú nastavenie, alebo sú už priamo nastavené na určitý časový interval, po ktorom je možné opätovné hlasovanie (napríklad 30 minút) z jedného a toho istého počítača.

 • Možnosť zmeny designu ankety.
  Určite by ste nechceli mať krikľavo červenú anketu na vašom webe, ktorý je v krásnych modrých farbách. Vtedy je potrebné pozerať pri výbere aj na to, ako vypadá daná anketa, alebo ako je možné meniť jednotlivé grafické prvky ankety (farbu pozadia, farbu rámika, veľkosť a farbu textu, tvar a farbu stĺpcov ukazujúcich výsledky, ... )

 • Akým spôsobom sa zobrazujú výsledky po hlasovaní.
  Keď návštevník vyberie odpoveď a zahlasuje za ňu, zvyčajne sa mu otvorí nové okno, kde vidí v určitej grafickej forme výsledky doterajšieho hlasovania. Niekedy ale nemusí byť veľmi žiadané otváranie nového okna. Preto sú aj ankety, ktoré vám refreshnú (znovu načítajú) celú stránku a anketa potom obsahuje výsledky hlasovania priamo v sebe. Tomuto refreshu sa dá čiastočne zabrániť tak, že anketu vložíte do samostatného framu na vašu www stránku, tu je však už nutná určitá znalosť HTML codingu a navyše si koledujete o možné problémy pri starších prehliadačoch a ich nerovnakom zobrazovaní vnorených framov. Existujú ale aj ankety, ktoré využívajú technológiu FLASH a stránka tak nepotrebuje žiadny refresh. Navyše tieto ankety môžu byť obohatené o rôzne animácie, zvuky a môžu byť graficky zaujímavo prevedené.

 • Štatistiky, počty hlasov, počty zobrazení.
  Samozrejme, že ako majiteľa takejto ankety vás budú zaujímať hlavne jej výsledky. Možno vám bude stačiť len letmý pohľad na anketu priamo na vašej www stránke, aby ste sa dozvedeli ktorá odpoveď je najviac preferovaná u hlasujúcich. Dôležité však môžu byť pre vás aj informácie o tom, koľko návštevníkov vo vašej ankete celkom hlasovalo, koľko unikátnych návštevníkov vašu anketu videlo, koľkokrát sa celkovo anketa zobrazila, ako dlho sa zobrazovala alebo z akých krajín pochádzali hlasujúci vo vašej ankete, či ako hlasovali počas jednotlivých hodín cez deň.

 • História alebo predchádzajúce ankety.
  Pokiaľ s anketou pravidelne pracujete a obmieňate jej otázky, môže byť pre vás a hlavne vašich návštevníkov zaujímavá funkcia história (archív, staršie ankety). Tá vám umožní pomocou tlačítka (linky) umiesteného zvyčajne pod anketou, zobraziť staršie ankety s výsledkami. Tie sa zobrazujú potom v novo otvorenom okne, alebo iným spôsobom, podľa toho čo ponúka daná služba, kde máte anketu aktivovanú. Ktokoľvek sa tak môže pozrieť na zaujímavé otázky, ktoré ste v minulosti kládli a ako na ne odpovedali vaši návštevníci.

  Akú anketu, službu si vybrať?
  V podstate máte tri základné možnosti:

 • Využiť niektorú zo služieb, ktorá ponúka ankety zdarma.
  Tieto ankety zvyčajne obsahujú aj reklamný prúžok, linku, ktorá takto propaguje samotný server, ktorý vám ponúka anketu zdarma. V súčasnosti už aj tieto služby umožňujú len jedno hlasovanie z jedného PC, zmenu designu, opakovanú zmenu otázky a odpovedí.

 • Využiť niektorú platenú službu.
  Platená služba ponúka zvyčajne to, čo služba zdarma, ale aj tu si treba spraviť určitý prehľad, pretože to nemusí byť vždy tak. Takáto služba by ale mala obsahovať niečo viac. Mala by obsahovať podrobnejšiu štatistiku o zobrazovaní, trvaní a hlasovaní v ankete, prípadne kvalitnejšie grafické spracovanie. Ak služba ponúka rôzne jazykové verzie, môžete tak využiť aj zahraničnú službu, ktorá u nás chýba a vašim hlasujúcim to nebude nijako prekážať. Navyše platené služby nemusia obsahovať žiadnu reklamu. Väčšinou tieto služby majú na výber niekoľko balíkov ankiet, kde býva dôležitým kritériom to, koľkokrát sa vaša anketa môže zobraziť denne alebo mesačne na stránke, alebo koľko účastníkov môže maximálne hlasovať v jednej ankete. Samozrejme platí, že najdrahšie balíky bývajú len málo obmedzené. Každý server musí za svoju prevádzku niečo platiť a čím viac ankiet má, tým viac je zaťažený na výkon a prenos dát, takže stúpa aj jeho náročnosť na prevádzku a teda aj financie. Preto služby, ktoré bývajú zdarma, môžu mať toto obmedzenie na nízkych číslach, teda malý počet zobrazení ankety a malý počet možných hlasujúcich. Je to potom skôr záležitosť vašich potrieb a dennej návštevnosti vašej www stránky.

 • Vytvoriť si vlastnú, na mieru šitú anketu.
  Treťou možnosťou je naprogramovať si vlastnú anketu, či už svojpomocne (existuje veľa verejne prístupných príkladov a skriptov) alebo všetko prenechať skúseným programátorom. V tomto prípade si najprv spíšte všetky vaše požiadavky, informujte sa o tom aké technológie podporuje váš server, kde bude anketa umiestnená (najmä typ databázy a skriptovacie jazyky). Toto je zrejme najťažší a najnákladnejší variant. No v prípade, že realizáciu zveríte kvalitnej spoločnosti, odmenou vám bude na mieru šitá anketa s kvalitným administračným rozohraním a dokonale ladiaca s designom vašej www stránky.

  A na záver, nemusí vždy ísť len o biznis a prácu. Ak vám to zameranie, sekcia vašich www stránok umožňuje, kľudne sa môžete vašich návštevníkov spýtať aj na to, či kúpiť manželke kožuch z líšky, norky alebo zajaca. Otázka by to bola určite zaujímavá, už to len vyskúšať a potom ten pravý kožuch kúpiť.

  Autor, Roman Pohančeník, je spolutvorca serveru www.neomyz.com/poll, ktorý ponúka zaujímavé webové ankety.


  Autor : Roman Pohančeník, čítané 14604x, komentárov: 0
  Hodnotenie :    |  Utorok, 18. Mája 2004

  Pridať nový komentár/Komentáre
  Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
 • Login
  Login:
  Heslo:

  Hľadať
   
  v článkoch
  v diskusiach
  v komentároch

  Top read
  DEV web management system

  PHP Coder

  Priklady v C. 1.čast.

  Php a bezpečnosť skriptov

  Autorun CD

  Top discuss
  Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

  Delphi seriál: (1.časť)

  Velmi rychla grafika v Pascale

  DEV web management system

  Naša ikona
  Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

  Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
  Powered by DEV web management system