Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Nedeľa, 24. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 465 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    Pixel32 v0.99.7 - grafika na úrovni

O tom, že aj u nás na Slovensku sú schopní ľudia vytvoriť špičkový program sme sa už neraz mohli presvečiť. Aj tentokrát sa mi dostal do rúk program, ktorý je tiež určitým spôsobom výnimočný a podľa mňa je schopný kokurencie ďaleko známejším rivalom z tejto oblasti. Jedná sa o výborný grafický nástroj s názvom Pixel32.Náš server vždy rád víta skutočnosť, že aj u nás sú skutočne schopný ľudia, ktorý dokážu urobiť špičkový program a určite aj v budúcnosti budeme podporovať podobné projekty ako tento.

Keď som prvý krát o Pixeli počul, pravdupovediac som bol naň veľmi zvedavý, ale bol som aj trochu skeptický, keď som počul o ňom tvrdenia a porovnania voči Photoshopu. O to väčmi som bol prekvapený keď som ho vyskúšal, ale poďme pekne poporiadku.

Súčastná verzia programu je 0.99.7 a v príprave je ostrá jednotka, ktorá sa očakáva práve tento mesiac (apríl). Program je však aj v súčastnej verzii stabilný a podľa mňa sa jeho podoba oproti pripravovanej ver. 1.0 už veľmi nezmení. Na doplneniue informácií treba podotknúť, že táto verzia nie je prvá. Má už viacero predchodcov a myslím si, že bolo rozumné od autora neponáhľať s ostrou verziou a dlhšie testovanie a odľadovanie iba pomohlo programu. Každý, teda aj vy, sa môže zapojiť do tvorby programu. Či už nejakým odporúčaním, upozornením na chybu, alebo iným spôsobom.

Pixel32 síce u nás zatiaľ moc známy nie je, ale dúfam že sa to skoro zlepší. Myslím si, že má na to všetky predpoklady. Len tak pre zaujímavosť, na medzinárodnej scéne žne Pixel jeden úspech za druhým. Napríklad na stránkach Download.com už zaznamenal 3369 downloads. Okrem toho si Pixel vyslúžil päť hviezdičiek na shareware sajtoch www.filetransit.com a www.supershareware.com.

Ale poďme konečne bližšie k Pixelu32. Jedná sa o grafický nástroj, podobný Adobe Photoshopu, ktorý však veľkosťou je niekoľkonásobne menší, ale funkciami sa mu určite vyrovná. A samozrejme za omnoho nižšiu cenu. Po stiahnutí si cca 2,5 MB inštalačného balíka z nasledovnej lokality sme pripravený na inštaláciu. Tá je pochopiteľne bezproblémová a po nainštalovaní vám program zaberie na disku asi 4,7 MB. K možnostiam programu podla mňa smiešna veľkosť. Ale poďme ďalej.

Ako sme spomenuli už v úvode Pixel je primárne určený na úpravu fotiek, tvorbu grackých kreácií, animácií a má v sebe okrem iného zapracované aj nástroje na optimalizáciu webovej grafiky. Po prvom spustení Pixelu32 a po prvých skúšobných nastavovaniach jednotlivých vlastností ma napríklad milo prekvapila možnosť meniť si celé prostredie programu v štýle windowsowských themes. Inak ak ste už pracovali s Adobe Photoshopom, prostredie programu Vám bude známe. V ľavej časti obrazovky navigačný toolbar s rozložením klasických editačných nástrojov ako je laso, výrez, ceruzka, plechovka, mnohouholník/štvorec, guma atď. V hornej časti pracovnej plochy sú prehľadne uložené jednotlivé položky kontextového menu. A na koniec, v pravej časti sú uložené ďalšie pracovné toolbáry: Výber farby, Vrstva a Nastavenie nástrojov - práve tých, s ktorými momentálne pracujete. Pri vytvorení klasického nového obrázku a jeho jednoduchým editovaním jednotlivými nástrojmi: či už kresliacimi, písacími, som na žiaden problém nenarazil a v priebehu pár desiatok sekúnd som mal vytvorený jednoduchý obrázok. Na tento som následne skúšal použiť viacereo filtrov z položky Efekty. Filtrov je skutočne dostatok a dajú sa snimi robiť hotové kúzla. Spomeniem napríklad Animation, Artistic, Blur, Deformation atď. samozrejme s jednnotlivými podzložkami. Efekty je možné si jednoducho prehliadať pomocou "Prehliadača Efektov". Nedá mi ešte nespomenúť nástroj na vytváranie klikacích máp, ktorý sa taktiež nachádza v menu "Efekty" a zaslúži si našu pozornosť a body pre Pixel navyše.

Z množstva funkcií, ktoré program ponúka, vyberám nasledovné:

- Voliteľný vzhľad aplikácie (použitie skins)
- Možnosť práce v režime fullscreen
- Editovanie viacero obrázkov naraz
- Viacnásobné undo (vracanie jednotlivých krokov)
- Vrstvy, kanály, masky, selekcie
- Integrované rôznorodé vzorky
- Farebné prechody
- Množstvo efektov s možnosťou ich editácie a náhľadu
- Aplikácia efektov môže bežať na pozadí pri práci s ďalším súborom
- Antialiasing pre všetky nástroje a efekty
- Optimalizácia vytvorenej grafiky pre web

Aktuálne pripravované zlepšenia:

- Rozmazanie výberu
- Export pre web
- Vyhladené objekty
- Dokumentácia
- Rezy a optimizácie
- Podpora TWAIN32
- Tlač cez Windows
- Textový nástroj

Jedinú výhradu mám k zatiaľ nedokončenej dokumentácie, inak by som moje dojmy hodnotil viac než pozitívne. Na dokumentácii sa však už pracuje. Pixel32 má v súčastnosti domovskú stránku na adrese http://pixel32.box.sk, odkiaľ si môžete stiahnúť jeho skúšobnú verziu. Táto vám bude plne funkčná, až na možnosť ukladania, po dobu 30 dní. Po tomto termíne sa rozhodnete, či za Pixel32 zaplatíte 30 USD, alebo nie. Myslím si, že na to akou silou program disponuje a množstvom funkcíí ktoré obsahuje nie je tých 30 USD až tak mnoho. Pixel32 je k dispozícii v SK a EN verzii a pracuje pod operačným systémom Windows 9x,NT/2000 . Podľa najnovších informácií sa tvrdo pracuje aj na verzii pre BeOS a Linux. Inak autorom programu je Pavel Kanzelsberger a kontaktovať ho môžete na emailovej adrese kanzels@prf.umb.sk.


Autor : Developer, čítané 8991x, komentárov: 0
Hodnotenie :    |  Pondelok, 31. Marca 2003

Pridať nový komentár/Komentáre
Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Login
Login:
Heslo:

Hľadať
 
v článkoch
v diskusiach
v komentároch

Top read
DEV web management system

PHP Coder

Priklady v C. 1.čast.

Php a bezpečnosť skriptov

Autorun CD

Top discuss
Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

Delphi seriál: (1.časť)

Velmi rychla grafika v Pascale

DEV web management system

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
Powered by DEV web management system