Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Sobota, 23. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 523 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    Apache Web Server 2.časť - inštalácia

V prvej časti nášho seriálu sme si povedali základné veci, popísali postavenie servera Apache medzi ostatnými HTTP servermi a dnes sa začneme zaoberať bližšie jeho inštaláciou a konfiguráciou.


HTTP server Apache je primárne určený a pôvodne bol pripravovaný pre systémy Unix, teda je optimalizovaný pre unixové systémy ako: Solaris, FreeBSD, alebo Linux. Avšak obrovská popularita tohto softwaru na internetovom poli prinútila tvorcov vytvoriť verziu Apacha aj pre platformu Windows.

Download serveru Apache.

Apache 1.3.x je navrhnutý pre systém Windows NT 4.0 a určený vo verzii pre windows pre použitie na procesoroch Intel. Výrobcovia udávajú, že Apache by mal dobre bežať aj pod Windows 95-8 a Windows NT 3.5.1, ale tieto systémy nie sú riadne otestované. Samotná inštalácia systému je veľmi jednoduchou záležitosťou, takže nemala by robiť problémy ani začiatočníkom. V prvom rade je potrebné stiahnuť si z Internetu, zo servera www.apache.org, tú distribúciu Apache, ktorú potrebujete pre Váš systém. V našom prípade pre platformu windows. V súčatnosti je aktuálna verzia 1.3.6. Súbor by mal byť s koncovkov .exe, jedná sa o už skompilovanú verziu Apacha, určenú priamo k inštalácii. Stiahnúť si samozrejme môžte aj distribúciu s koncovkou .zip, táto verzia je v podobe zdrojových kódov a je je určená pre kompiláciu.Skompilovať si môžte Apache k obrazu svojmu a vyľadiť si ho podľa Vašich želaní, napríklad pomocou Visual C++.

Samotná inštalácia

Spustite súbor s koncovkov .exe, ktorý ste si stiahli z Internetu. Inštalačný sprievodca sa Vás bude pýtať na nasledujúce veci:
  • cesta, kam sa má Apache HTTP Server nainštalovať. Štandardne je to: c:\Program Files\Apache Group\Apache. Ja Vám však odporúčam koreňový adresár c:\Apache. Ide hlavne o to, že pri samotnej konfigurácii budete často potrebovať otvárať adresár \Apache a konfigurovať v ňom jednotivé konfiguračné súbory a keď ho budete mať v koreňovom adresári, budete mať doň rýchlejší prístup.
  • Názov programovej skupiny v Štart menu, default názov je Apache Web Server.
  • Typ inštalácie. Na výber máte možnosti "Tipical" - nainštaluje všetky komponenty inštalácie, teda základné inštalačné súbory plus zdrojové kódy. "Minimum" - inštalácia Apache bez zdrojových kódov a helpov. "Custom" - voliteľná inštalácia.

Konfigurácii a prvé spustenie Apacha.

Po inštalácii Vám ešte nový web server spustiť nepôjde. Musíte predtým ešte zrealizovať pár krokov v konfigurácii. Takže sa nastavte do adresára c:\Apache a otvorte si v nejakom textovom editore súbor httpd.conf, ktorý sa nachádza v tomto adresári. Jedná sa o najdôležitejší konfiguračný súbor v Apachovi, takže si dávajte pozor aby ste nepokazili niektoré dôležité nastavenia. Pre istotu si ho môžte radšej odzálohovať. V súbore httpd.conf nájdite položku

Spustenie HTTP servera Apache sa môže uskutočniť dvomi postupmi.
  • ako servis, možné iba na systéme Windows NT. Toto je najvýhodnejšia možnosť spúštania servera pretože si môžte nastaviť spúštanie web servera hneď pri štarte počítača.
  • ručne ako window konzola. Použite pri systémoch Windows 95-8.

Pokiaľ chcete nainštalovať Apache ako servis, musíte vykonať nasledujúce kroky: spustite voľbu "Install Apache as service (NT only)" zo Štart menu Po tomto môžte spustiť Apache pomocou Control panela a záložky Services. Iná alternatíva na spustenie Apache je ručné spustenie s konzoly pomocou príkazu:

 
NET START APACHE

a vypnutie servisu pomocou príkazu:

 
NET STOP APACHE

Inštalovať Apache ako Windows NT servis môžte nasledovne::

 
apache -i

a odinštalovať Apache NT servis:

 
apache -u

Spustiť Apache z príkazového riadku je možné vo Windows 9x pomocou príkazu:

 
apache -s

Apache sa po zadaní tohto príkazu spustí v samostatnom okne. Zastaviť ho je možné po zadaní CTRL-C.

Zastavenie servera z iného okna (shutdown web servera).

 
apache -k shutdown

Ale pozor, tento príkaz je možné použiť iba vtedy, keď máte nainštalovanú verziu Apache 1.3.3 a novšiu. V starších verziách je možné použiť iba klávesovú skratku CTRL-C.

Reštartovať web server je možné pomocou príkazu:

 
apache -k restart

Taktiež v tomto prípade platí to isté ako pri predchádzajúcom príkaze so -shutdown. Môže sa použiť len vo verzii 1.3.3 a vyššej.

Keď sa Apache nespustí, je potrebné nazrieť do error logov, konkrétne do adresára c:\Apache\logs. Po spustení Apacha sa usadí na porte 80 a očakáva požiadavky. Korektne spustený web server otestujete tak, že napíšete do adres. riadku Vášho prehliadača názov Vášho servera (http://www.vas_server.sk), alebo localhost (http://localhost). Apache by mal ukázať svoju úvodnú obrazovku spolu s oznamom o korektnom spustení:

It Worked! The Apache Web Server is Installed
on this Web Site!

V budúcej časti budeme pokračovať v konfigurácii Apacha.


Autor : Developer, čítané 10019x, komentárov: 0
Hodnotenie :    |  Piatok, 11. Apríla 2003

Pridať nový komentár/Komentáre
Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Login
Login:
Heslo:

Hľadať
 
v článkoch
v diskusiach
v komentároch

Top read
DEV web management system

PHP Coder

Priklady v C. 1.čast.

Php a bezpečnosť skriptov

Autorun CD

Top discuss
Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

Delphi seriál: (1.časť)

Velmi rychla grafika v Pascale

DEV web management system

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
Powered by DEV web management system