Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Pondelok, 18. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 178 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    WAP a WML - Úvod k novému seriálu

Určite ste to slovko už čítali, alebo aspoň o ňom počuli. Technológia WAP, umožňujúca konektivitu k sieti Internet pre mobilné handheld zariadenia, ako napr. mobilné telefóny, si pomaly vydobíja svoje miesto na slnku. Stránok WAP je na Internete ako húb po daždi, a pomaličky sa aj na slovenskej scéne objavujú prví pionieri. Naši mobilní operátori prevádzku WAP síce ešte testujú, ale dá sa predpokladať, že od jej oficiálneho spustenia nás nedelí veľa času.


Treba sa preto vopred dobre pripraviť, a tak vám aj na našich stránkach budeme postupne prinášať základné informácie o tejto technológii.

Čo by ste už mali vedieť?

Ak sa chcete venovať WAPu a hypertextovému jazyku WML, nebude na škodu, ak méte aspoň základné poznatky jazyka HTML, JavaScriptu a XML. Najprv by asi bolo vhodné objasniť si najbežnejšie pojmy používané v súvislosti v WAPom. Tak teda:

Tak čo je vlastne WAP?
 • WAP je skratka pre Wireless Application Protocol, čo v preklade znamená asi aplikačný protokol pre bezdrôtové zariadenia
 • WAP je predovšekým komunikačný protokol
 • WAP je odvodený zo štandardov Intenetu
 • WAP je protokol určený pre mikroprehliadače
 • WAP je určený pre tzv. mobilné handheld zariadenia, ako napr. mobilné telefóny
 • WAP sa používa na prístup k informáciám a službám
 • WAP používa značkovací jazyk WML (relatívne podobný HTML)
 • WML je definovaný ako XML aplikácia

WAP je hlavný štandard pre informačné služby určené pre bezkáblové terminály, z ktorých tak vytvára komunikačné zariadenia schopné komunikovať s ďalšími prístrojmi a aplikáciami pracujúcimi pomocou tohto protokolu cez bozdrôtovú sieť. WAP je end-to-end aplikačný protokol, pomocou ktorého prebieha komunikácia medzi aplikačným serverom a klientom (mikroprehliadač zabudovaný v mobilnom telefóne podporujúci Wireless Application Protocol). Samotný server je WAPgateway (brána), ktorá obsluhuje požiadavky WAP klientov. Je teda založený na bežných štandardoch Intenetu (HTML, XML a TCP/IP). Pozostáva zo špecifikácií jazyka WML, WMLScriptu a špecifikácie WTAI (Wireless Telephony Application Interface). WAP bol zverejnený WAP Fórom, založeným v roku 1997 spoločnosťami Ericsson, Motorola, Nokia, a Unwired Planet. Práve tieto spoločnosti v súčasnosti v prevažnej miere ovládajú trh mobilnej komunukácie. Viac sa o špecifikácii štandardu WAP dočítate na stránkach WapFóra.

WAP Mikroprehliadače

WAP používa mikroprehliadače Internetu, integrované do malých bezdrôtových terminálov. Je to vlastne softvér s minimálnymi požiadavkami na hardvér, pamäť a CPU, ktorý zobrazuje informácie napísané v značkovacom jazyku WML a takisto dokáže interpretovať redukovanú verziu JavaScriptu, nazývanú WMLScript. WAP sa ale nevymedzuje len na bezdrôtové terminály. Pomocou rôznych WAP prehliadačom si môžete WML stránky prezerať aj na svojom desktope.

WAPgateway

WAPgateway je bránou komunikujúcou s klientom. Prepája dve rôzne siete a môže byť umiestnený jednak v telekomunikačnej alebo počítačovej sieti.

WML Markup Language

WML je značkovací jazyk reletívne podobný jazyku HTML. Používa sa na vytváranie stránok zobrazovaných vo WAP prehliadačoch. Stránky napísané vo WML sa nazývajú DECKS (slovenskými ekvivalentami by mohli byť doska, plošina). Decks sú zložené z jednotiek s názvom CARDS (karty). WML je definovaný ako XML 1.0 aplikácia, z čoho vyplývajú niektoré jeho vlastnosti (napr. striktné dodržiavanie syntaxu, na rozdiel od HTML). WML stránky však nezobrazíte na svojom bežnom prehliadači (Explorer či Navigator), potrebujete WML prehliadač, alebo emulátor nejakého WAP mobilu. Obmedzenia WML sú dané hlavne parametrami bezdrôtových teminálov, ako napr. rozlíšenie, veľkosť displeja a množstvo farieb, které je schopný zobraziť, ako aj rýchlosťou dátového toku, ktorá je pre GSM v súčasnosti 9.6 kBps.

Skriptovací jazyk WMLScript

WMLScript je skriptovací jazyk podobný JavaScriptu. Text skriptu však nie vnorený do WML stránky, stránka iba obsahuje odkaz na jeho zdrojový kód. WMLScript musí byť kompilovaný do bajtového kódu na strane servera predtým, ako je spustený vo WAP prehliadači.

Wireless Bitmap

Podobne ako HTML, aj WML umožňuje spestriť WML stránky obrázkami, pričom WML prehliadače môžu podporovať bežné internetové formáty (GIF a JPEG), minimálne však musia podporovať špeciálny formát WBMP. V praxi podporujú mobilné telefóny LEN tento formát. WBMP je 1-bitový obrázok, t. j. čierno-bieby. Pritom zdôrazňujem, že nejde o obrázok v odtieňoch šedej, ale každý pixel môže byť iba bialej alebo čiernej farby. Jeho rozlíšenie by sa malo pohybovať v rozmeroch maximálne do 100×70 pixelov. Je to preto, aby sa obrázok vošiel na displej mobilu celý a aby jeho veľkosť bola čo najmenšia (čo je pri danej prenosovej rýchlosti viac ako dôležité). V praxi teda do WBMP môžete uložiť len firemné logo, malý graf a pod.

Kde môžete WAP využiť?

 • Informácie o doprave, cestovné plány
 • Objednávka vstupeniek, lístkov
 • Informácie o počasí
 • Informáie o programe TV, rozhlasu a pod.
 • Cenníky, stav na sklade
 • Informácie o športových udalostiach
 • Telefónne čísla, adresy
 • a mnoho viac

Tak, základné pojmy by sme teda mali za sebou. Nabudúce si vytvoríme svoju prvú WML stránky a pozrieme na softvér spojený so slovkom WAP.


Autor : Developer, čítané 5257x, komentárov: 0
Hodnotenie :    |  Utorok, 4. Februára 2003

Pridať nový komentár/Komentáre
Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Login
Login:
Heslo:

Hľadať
 
v článkoch
v diskusiach
v komentároch

Top read
DEV web management system

PHP Coder

Priklady v C. 1.čast.

Php a bezpečnosť skriptov

Autorun CD

Top discuss
Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

Delphi seriál: (1.časť)

Velmi rychla grafika v Pascale

DEV web management system

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
Powered by DEV web management system