Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Pondelok, 18. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 398 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    MySQL časť tretia - konfigurácia PHP pre prácu s MySQL

V dnešnej časti nášho seriálu o MySQL si ukážeme, ako nakonfigurovať PHP (verzie 3 i verzie 4) na Windows pre prácu s MySQL.


V prvom rade je potrebné rozhodnúť sa, ktorú z verzií PHP chcete použiť - či to bude istota verzie 3 (aktuálne 3.0.15) alebo ste novátori a vsadíte na verziu 4 (aktuálne 4.0 beta 4, odporúčam patch level 1 a Zend optimizer beta 1). Je samozrejme možné rozbehnúť obe tieto verzie na jednom stroji (môj prípad). Podľa vašich predstáv potom budete aj voliť jednotlivé komponenty, ktoré všetky môžete stiahnuť z adresy http://sk.php.net.

Maličký detail - PHP 4 má jednu nepeknú vlastnosť ktorej ho neviem odučiť - na začiatku každej stránky si vypíše X-Powered-By: PHP/4.0b4pl1 Content-Type: text/html. Nevie niekto ako ho toto odučiť?

Fajn, keď už teda máte všetko potrebné, môžeme sa pustitť do inštalácie. Opíšem vám môj konkrétny prípad, kde som inštaloval obe verzie PHP. Ako prvú som získal PHP 3, takže začnem jej opisom.

Po stiahnutí zip súboru s inštaláciou je potrebné tento rozbaliť do ľubovoľného adresára na vašom disku. Volil som C:PHP3. Toto je zároveň aj adresár, do ktorého sa vám rozbalia všetky moduly, medzi inými tam nájdete aj súbor php3_mysql.dll, čo je práve modul pre prácu s MySQL. Súčasťou distribúcie je aj súbor php3.ini-dist, ktroý je potrebné premenovať na php3.ini a skopírovať ho do vášho adresára Windows, napr. C:WINDOWS alebo C:WINNT.

Keď máme toto hotové, môžeme editovaním súboru php3.ini nakonfigurovať PHP engine. Pre prácu s MySQL budete potrebovať vykonať dve zmeny. Dokonfigurovať si PHP môžete samozrejem podľa ľubovôle, pre konkrétne záležitosti odporúčam preštudovať si manuál. Tu sú však spomínané zmeny pre php3.ini pre prácu s MySQL:
V časti Paths and Directories zmeňte direktívu extension_dir tak, aby obsahovala adresár, do ktorého ste rozbalili distribúciu PHP a všetky moduly. Namiesto Windows-like lomítiek pre oddelovanie cesty () použite klasické unix-like lomítka (/). Ak ste zvolili adresár C:PHP3, mala by vyzerať nasledovne:
extension_dir = c:/php3

Ďalšou potrebnou zmenou bude zmena v časti Dynamic Extensions v časti Windows Exensions, kde je potrebné zrušiť znak ; (bodkočiarka) pred riadkom extension=php3_mysql.dll, čím povolíte natiahnutie a použitie modulu MySQL v PHP.

Presné správanie MySQL si potom môžete nadefinovať v časti Module Settings pod hlavičkou [MySQL], kde si môžete zvoliť max. počet súčasných pripojení k mysqld, povoliť stále pripojenia, nadefinovať niektoreé default hodnoty, ako port mysqld, hostname, užívateľa a jeho heslo. Samozrejme že ukladať heslo pre prístup k mysql v konfiguračnom súbore je priam nezodpovednosť.

Keď už máte php3.ini zeditovaný podľa vašich predstáv, ostáva len nakonfigurovať váš web server tak, aby dokázal pracovať s PHP dokumentmi. Toto sa môže (a aj bude) u rôznych servrov robiť rôzne, odporúčam pre daný prípad preštudovať si manuál ku konkrétnemu servru.

Pre rýchle overenie funkčnosti PHP a správnej konfigurácie pre prácu s MySQL si môžete vytvoriť jednoduchú stránku, obsahujúcu nasl. kód:
<?
   PHPInfo();
?>
a uložiť si ju napr. ako info.php3. Keď potom do browseru zadáte url http://localhost/info.php3 (samozrejme s cestou, kde máte info.php3), mali by ste získať stránku s informáciami o PHP, kde by mala figurovať aj časť s konfiguráciou MySQL. Pokým tak je, máte PHP3 správne nakonfigurované pre prácu s MySQL.

Konfigurácia beta verzií PHP4 je vlastne rovnaká, líši sa len umiestnením súborov. Tu sú teda konkrétnosti. Po stiahnutí zip súboru s distribúciou PHP4 si tento rozbaľte do ľubovoľného adresára na vašom disku. Volil som tentokrát C:PHP4 (prekvapivé?). Po rozbalení sa tu nachádza niekoľko súborov, ktoré treba prekopírovať do systémového adresára Windows - C:WINDOWSSYSTEM na Windows 95 a 98, resp. C:WINNTSYSTEM32 na Windows NT a 2000. Konkrétne sa jedná o súbory libmysql.dll čo je MySQL runtime knižnica využívaná programami pre prácu s MySQL (nie len PHP) a súbory s názvami php4isapi.dll a php4ts.dll, ktoré vám dovoľujú spustiť PHP4 ako modul ISAPI servra (napr. IIS).

Okrem týchto súborov distribúcia obsahuje i modul pre MySQL nazvaný php_mysql.dll. Tento odporúčam ponechať v adresári, kam ste rozbalili distribúciu. Rovnako by tu mal ostať i súbor php.ini, ktorý opäť môžete získať prekopírovaním súboru php.ini-dist z distribúcie. Tento obsahuje rovnaké konfiguračné direktívy ako php3.ini, pozor však treba dávať u názvov modulov, ktoré nezačínajú znakmi "php3_", ale "php_".

Pokým dodržíte hore uvedený postup pre editovanie súboru php.ini, za pár chvíľ by ste mali mať PHP pre prácu s MySQL pripravené. Ostáva potom opäť len nakonfigurovať web server.

Tu spomeniem možnosť, ako môžete mať PHP3 i PHP4 na jednom stroji - resp. ako to mám ja. Používam Apache server 1.3.12, PHP 3.0.11 a PHP4 beta 4 patch level 1 so Zend optimizerom beta 1.

V konfigurácii Apache mám definované dva ScriptAlias adresáre:
ScriptAlias /php3/ "C:/php3/"
ScriptAlias /php4/ "C:/php4/"
Neskôr sú uvedené dva MIME typy, rôzne pre príponu .php3 i pre .php:
AddType application/x-httpd-php3 .php3
AddType application/x-httpd-php .php
K týmto MIME typom mám následne priradené pomocou direktívy Action konkrétne obslužné programy:
Action application/x-httpd-php3 /php3/php.exe
Action application/x-httpd-php /php4/php.exe
Takže ak browser zavolá PHP skript s príponou .php3, tento bude parsovaný pomocou PHP3. Ak zavolá skript s príponou .php, o ten sa postará PHP4.

Nabudúce si ukážeme, ako dostať podporu pre MySQL do PHP na LINUXe. Pripravte sa na veľké kompilovanie :-)


Autor : Developer, čítané 12984x, komentárov: 0
Hodnotenie :    |  Piatok, 28. Februára 2003

Pridať nový komentár/Komentáre
Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Login
Login:
Heslo:

Hľadať
 
v článkoch
v diskusiach
v komentároch

Top read
DEV web management system

PHP Coder

Priklady v C. 1.čast.

Php a bezpečnosť skriptov

Autorun CD

Top discuss
Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

Delphi seriál: (1.časť)

Velmi rychla grafika v Pascale

DEV web management system

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
Powered by DEV web management system