Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Piatok, 22. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 31 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    CGI programovanie webových stránok a aplikácií.

Chcel by som vám dnes predstaviť jednu knihu, ktorá je skvelou učebnicou programovania CGI skriptov v Perli.


Ako už nadpis napovedá jedná sa o titul CGI programovanie webových stránok a aplikácií, ktorý vyšiel v českom preklade vo vydavateľstve Computer Press a jeho autorom je Shishir Gundavaram.

V knihe na vás čaká po predhovore 12 kapitol a 4 prílohy. Autor vás na takmer 450 stranách prevedie kompletnou tvorbou CGI aplikácií pre vaše stránky.

Prvá kapitola vám vysvetlí, čo je to CGI, ako CGI funguje, ako si pre prácu s ním nakonfigurovať web server a predstaví vám aj niekoľko ďalších jazykov, ktoré okrem Perlu môžete na tvorbu CGI skriptov použiť. V druhej kapitole sa dozviete ako spracovať vstupné dáta odovzdané vašej aplikácii, autor tu spomína premenné prostredia, spôsob prístupu k dátam zadaným do formulára. V tretej kapitole nasleduje výstup CGI skriptu, HTTP hlavičky, niečo o presmerovaní servov a stavových kódoch. Vo štvrtej kapitole autor podrobne vysvetľuje spoluprácu a návrh formulárov a CGI aplikácií. V piatej kapitole autor predstavuje SSI, v šiestej na vás potom čaká tvorba dynamických stránok s pomocou aplikácií obsiahnutých v systéme (celá kniha a jej príklady je zameraná na systém UNIX, príklady sú však veľmi jednoducho preložiteľné aj pre Windows či iný systém - to je jedna z hlavných výhod Perlu). Siedma kapitola sa venuje príkladom, ktoré sú momentálne na internete pomerne rozmohnuté, a to tvorbe skriptov pre hlasovanie a tvorbe jednoduchého guestbooku. Ôsma kapitola vám ukáže, ako odovzdávať informácie mediz viacerými formulármi a oboznámi vás s cookies. Deviata je venovaná tvorbe brán k UNIXovým manuálovým stránkam, pošte, databázam a tvorbe vyhľadávacích a indexovacích brán. Desiata kapitola vám vysvetlí spoluprácu so službami dostupnými prostredníctvom internetu a práci s UNIXovými soketmi. Jedenásta kapitola je venovaná tvorbe niektorých pokročilejších aplikácií. Dvanásta potom vysvetľluje, ako správne odladiť a otestovať vaše CGI aplikácie.

V prílohách potom nájdete FAQ pre CGI programovanie v Perli, regulárne výrazy, CGI moduly pre Perl 5 a opis modulu CGI Lite. Na konci knihy nájdete množstvo užitočných URL k potrebnému SW a dokumentácii.

Celá kniha je samozrejme plná príkladov pomocou ktorých sú jednotlivé témy a postupy vysvetlované. Toto považujem za veľké plus tejto knihy a ideálne je študovať ju pri vašom PC - uvádzané príklady si samozrejme hneď aj skúšať.

Tento titul je veľmi vhodným vysvetlením princípov fungovania množstva CGI aplikácií. Aj keď sú príklady v tejto knihe uvádzané v jazyku Perl, pre skúsenejších by nemal byť problém využiť opísané postupy pre vytvorenie CGI aplikácie v akomkoľvek inom jazyku vhodnom pre CGI. Môžem vám túto knihu jedine odporučiť.


Autor : Developer, čítané 6232x, komentárov: 0
Hodnotenie :    |  Sobota, 22. Marca 2003

Pridať nový komentár/Komentáre
Vaše hodnotenie :   horšie  lepšie
Login
Login:
Heslo:

Hľadať
 
v článkoch
v diskusiach
v komentároch

Top read
DEV web management system

PHP Coder

Priklady v C. 1.čast.

Php a bezpečnosť skriptov

Autorun CD

Top discuss
Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

Delphi seriál: (1.časť)

Velmi rychla grafika v Pascale

DEV web management system

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
Powered by DEV web management system