Links ::  | DEV web management system | Katalóg | Webhosting | Recepty
  
 Index | Registrácia | Hľadať | Galéria | BoardNeprihlásený užívateľ  //Sobota, 23. Júna 2018 
Navigation
Index
Top 10 autorov
Top 20 článkov
Hľadať
Galéria

Zones
Asp.(NET)
C/C++
Flash
Grafika+Design
Hardware
Hry
Html/Css/Xml
Java
Linux
Networks
Operačný systém
Pascal/Delphi
PHP
Security
Software
SQL
Visual Basic
Wap/Wml
Windows
Zóna iné

Links
Script index Interval.cz Pc.sk Regedit.sk TipyaTriky.sk Builder.cz Asp.cz Živě.sk Zoznam.sk Code.box.sk Root.cz Quant&Financial

Odkazy

Sessions
Stránky Developer.sk si práve číta 576 čitateľov, z toho je 0 zaregistrovaných

BackEnd
Odkazy na nové články je možné preberať pomocou backend.php

kuk

    Visual Basic seriál - začíname

Počuli ste niečo o Visual Basicu, ale neviete nič bližšie? Alebo ho už poznáte, ale máte medzery v niektorých pasážach? Potom práve pre vás je určený tento seriál, ktorého cieľom je kompletne popísať a vysvetliť programovanie vo Visual Basicu. Skúsime spolu prejsť od úplného počiatku až po náročnejšie témy.


Aby ste udržali krok so seriálom, boli by dobré mať minimálne znalosti operačného systému Windows na úrovni používateľa. Nebudem tu opisovať, čo je to kliknutie, dvojklik, ako pretiahnuť objekt do iného okna, čo je to ovládací panel a pod. A ak už poznáte nejaký programovací jazyk, bude to pre vás ešte ľahšie.

Microsoft Visual Basic je súbor programov na vytváranie nových aplikácii. Obsahuje všetko, čo budete potrebovať na ich pohodlný vývoj a testovanie. Dôvodov, prečo sa naučiť programovať v jazyku Visual Basic je veľa. Napokon to potvrdzuje aj skutočnosť, že je to (podľa prieskumov) absolútne najpopulárnejší programovací jazyk na svete, a to tak pre amatérov, ako aj pre profesionálov. Okrem toho ak zvládnete samotný Visual Basic, nič vám nebude brániť programovať živé dynamické HTML stránky so skriptovacím jazykom Visual Basic Scripting (VBS) alebo vytvárať nové aplikácie a rôzne doplnky pre aplikácie, ktoré sú hostiteľmi pre Visual Basic for Applications (VBA). Takýchto hostiteľských aplikácii je už veľmi veľa (viac ako sto je ich uvedených na stránke VBA), napríklad balíky Microsoft Office, Corel Draw! alebo AutoCAD. Takže určite sa oplatí zvládnuť tento najefektívnejší programovací jazyk. S nijakým iným nevytvoríte nové programy tak rýchlo. Hlavná filozofia Visual Basicu je nechať programátora sústrediť sa na to, čo vytvára a nie na stovky ostatných systémových záležitostí, ktoré musí na úspešné dokončenie svojho diela urobiť (to platí hlavne pre C/C++). Táto veta môže vyznieť tak, že Visual Basic umožňuje programovať len na vysokej úrovni. Ale to je omyl! Môže pracovať s nízkoúrovňovými Windows API, ak chcete. Ukazovatele? Prečo nie, keď s nimi viete pracovať (aj keď nie v takej miere ako v C/C++).

Hlavná výhoda oproti "klasickým" programovacím jazykom ako je C, C++, Pascal, ale aj Basic je, vo Visual Basicu programujete vizuálne. Tzn. že si vytvárate okná, kreslíte na ne tlačidlá, menu, panely nástrojov a iné ovládače. Potom už len napíšete kód, ktorý bude odpovedať napríklad na kliknutie tlačidla. Tento spôsob vytvránia je mimoriadne efektívny a rýchly.

Inštalácia

Myslím si, že inštaláciu netreba opisovať, lebo je úplne klasická "oknoidná". Ak máte dosť miesta na disku, odporúčam Vám nainštalovať si maximum možností, ktoré inštalácia Visual Basicu ponúka. Ak inštalujete Visual Basic verzie 6, v každom prípade si nainštalujte aj MSDN (inštaluje sa samostatne). Ak nemáte k dispozícii 1,1 GB voľného miesta, aspoň si nainštalujte dokumentáciu k Visual Basicu a ostatné nechajte spúštať z CD-ROM.

Visual Basic - prvý pohľad

Tak, Visual Basic máme nainštalovaný, iste ste celý nedočkavý a chcete ho čím skôr spustiť (ak ste tak ešte neurobili). Ale najprv trocha teórie.

Každá aplikácia, ktorú vo Visual Basicu vytvárate, sa skladá z množstva príkazov zapísaných v jazyku Visual Basic. Súbory, ktoré obsahujú tieto príkazy (a veľa iných vecí), sa nazývajú zdrojové súbory.

Keď vytvárate novú aplikáciu, pracujete s projektom. Projekt definuje všetky potrebné nastavenia, dáta a zdrojové súbory, ktoré potrebujete na vývoj. Ak chcete pokračovať vo vývoji, nemusíte znova otvárať všetky zdrojové súbory a obnovovať nastavenia, jednoducho otvoríte projekt. Projekty sa vo Visual Basicu ukladajú ako klasické textové súbory s príponou VBP.

Visual Basic - úvodná obrazovka

Po spustení by sa mala objaviť úvodná obrazovka, ponúkajúca činnosť, ktorou chcete začať. Na troch kartách si môžete zvoliť buď vytovrenie nového projektu (New), otvorenie existujúceho (Existing) alebo otvorenie projektu, s ktorým ste pracovali naposledy (Recent).

Celý Visual Basic tvorí kompletné vývovojové prostredie, v ktorom môžete písať kód, ladiť, testovať a pod. Toto prostredie sa nazýva integrované a označuje sa aj ako IDE (Integrated Development Environment).

Najprv sa trochu poobzeráme po prostredí, aby sme vedeli, na čo všetko slúži a hlavne, aby ste vedeli, o čom vlastne hovorím, keď spomeniem nejakú súčasť prostredia.

Nechajte teda aktívnu kartu New a zvýraznenú ikonu Standard EXE a kliknite na tlačidlo Open. Tým vytvoríte nový projekt typu štandardný exe, čiže cieľom našej práce bude jediný vykonávateľný exe súbor.

Visual Basic je typická aplikácia pre Windows - titulkový pruh, pod ním menu a panel nástrojov. Pripomínam, že menu, panel nástrojov a okná sú plne posúvateľné a prispôsobiteľné, takže ak nie ste na vašom počítači sám, kto používa Visual Basic, je možné, že jednotlivé prvky budú inak rozmiestnené (pozrite sa na obrázok nižšie ako vyzerajú).

V strede sa nachádza okno Project 1 - Form 1 (Form), v ktorom je akoby ďalšie okno s názvom Form1. To je okno, na ktoré budeme "kresliť". Tieto okná sa nazývajú formuláre a sú základom celej filozofie Visual Basicu.

Po celej ľavej strane je umiestnený panel ovládačov ActiveX. Ovládače ActiveX sú (veľmi zjednodušene) objekty, ktoré môžete umiestniť na formulár a na ňom ich premiestňovať a meniť veľkosť. Skúste si to - kliknite si na nejaký ovládač, čím ho označíte, kliknite na formulár, tlačidlo myši stále držte a ťahajte - tak akoby ste kreslili štvorec v Painte alebo v CorelDraw!.

Na pravej strane sú tri okná: Project Explorer, Properties a Form Layout. Project Explorer slúži na prezeranie súborov projektu. Momentálne máme v projekte len jeden súbor - súbor, v ktorom je uložený formulár nazvaný Form1. Druhé okno, Properties, sprístupňuje rôzne vlastnosti vybraného objektu, napríklad názov, titulkový text, farbu a iné. Posledné okno je Form Layout, ktoré slúži na umiestnenie formulára na obrazovke.

Skúste si teraz nakresliť niektoré ovládače na formulár Form1, popresúvať ich, zmeniť veľkosť a prípadne zmeniť aj niektoré vlastnosti. Pravdepodobne nebudete hneď intuitívne vedieť účel všetkých vlastností nachádzajúcich sa v okne Properties. Vyskúšajte zapísať nový text do vlastnosti Caption alebo vyberte novú farbu pre vlastnosť BackColor a pozorujte, čo sa stane. Nezabudnite: metóda pokusov a omylov je najlepšia cesta ako zvládnuť hocičo (aspoň v programovaní a v počítačoch).

Visual Basic 6.0 IDE


Autor : Developer, čítané 65921x, komentárov: 0
Hodnotenie :    |  Sobota, 24. Apríla 2004

Pridať nový komentár/Komentáre
Login
Login:
Heslo:

Hľadať
 
v článkoch
v diskusiach
v komentároch

Top read
DEV web management system

PHP Coder

Priklady v C. 1.čast.

Php a bezpečnosť skriptov

Autorun CD

Top discuss
Jednoduchý web formulár (ASP.NET)

Delphi seriál: (1.časť)

Velmi rychla grafika v Pascale

DEV web management system

Naša ikona
Páčia sa Vám naše stránky ? Ak áno, podporte nás prosím a umiestnite si na svoju stránku našu ikonku:

Copyright (c) Developer.sk, All rights reserved.
Powered by DEV web management system